Wymiana oleju i płynów w samochodzie

Jakie płyny eksploatacyjne znajdują się w Twoim samochodzie?

W każdym samochodzie znajduje się kilka rodzajów płynów eksploatacyjnych. Chronią one poszczególne podzespoły przed zniszczeniem i pozwalają im prawidłowo funkcjonować.

Najczęściej spotykane oleje i płyny to:

Olej silnikowy

Olej silnikowy smaruje ruchome części silnika i wspomaga chłodzenie elementów jednostki napędowej. Jest on silnie narażony na działanie temperatur oraz na rozrzedzenie niespalonym paliwem, co prowadzi do utraty jego właściwości smarujących.

Wymiana oleju silnikowego następuje zazwyczaj co 15 tysięcy kilometrów lub raz w roku. Musi jej towarzyszyć wymiana filtra oleju.

Płyn chłodniczy

Zadaniem układu chłodniczego jest odbieranie nadmiaru ciepła z silnika. Nośnikiem ciepła jest płyn chłodniczy, którego dodatkową rolą jest ochrona wnętrza układu przed korozją oraz zapobieganie jego zamarzaniu zimą. Płyn ten z czasem starzeje się i ulega zabrudzeniu.

Wymiana płynu chłodniczego zalecana jest co 60 tysięcy kilometrów przebiegu lub 2 lata.

Płyn hamulcowy

Płyn hamulcowy odpowiada bezpośrednio za sprawność hamulców Twojego samochodu. Płyn ten ma właściwości higroskopijne, co powoduje, że z czasem staje się nieodporny na wysokie temperatury. Może to doprowadzić do niesprawności układu hamulcowego.

Wymiana płynu hamulcowego zalecana jest co 60 tysięcy kilometrów lub co 2 lata.

Inne płyny i oleje

Nie mniej istotne płyny i oleje znajdują się w takich podzespołach jak: skrzynia biegów, mechanizm różnicowy czy wspomaganie kierownicy. Regularnie kontroluj jakość i poziom tych płynów, aby uchronić się przed awarią.

Znajdź najbliższy warsztat i umów się na wizytę

w 5000 punktach sieci warsztatów Motointegrator Partner

Wymiana oleju i płynów w samochodzie w warsztacie w Twojej okolicy