Wymiana klocków hamulcowych (oś)

Jak często należy wymieniać klocki hamulcowe?

Klocki hamulcowe są częściami eksploatacyjnymi, co oznacza, że zużywają się w miarę korzystania z pojazdu i zachodzi konieczność ich wymiany co pewien czas, zależny od jakości klocków i stylu jazdy. Klocki hamulcowe powinny zostać wymienione, gdy grubość ich okładzin jest mniejsza, niż 3 mm lub gdy są nierówno zużyte.

Jak wygląda wymiana klocków hamulcowych?

Wymiana klocków osadzonych w zacisku odbywa się poprzez zdjęcie koła pojazdu i zależnie od konstrukcji, zdemontowanie zacisku z jego jarzma lub wysunięcie klocków z zacisku. Podczas wymiany klocków dobrze jest sprawdzić ruchomość prowadnic zacisku, stan uszczelnień tłoczka i osłon przeciwpyłowych. Przed założeniem nowych klocków tłoczek zacisku musi zostać wepchnięty do zacisku, gdyż nowe klocki mają grubsze, niezużyte okładziny. To z kolei powoduje podniesienie poziomu płynu hamulcowego w zbiorniczku wyrównawczym. Jeśli płyn ten był uzupełniany, może dojść do jego przelania się ze zbiorniczka. Podczas wymiany klocków należy spoglądać na poziom płynu w zbiorniczku i w razie potrzeby odessać jego nadmiar. To dobra okazja, aby sprawdzić też temperaturę wrzenia płynu i ewentualnie wymienić go na nowy.

O czym jeszcze należy pamiętać?

Klocki hamulcowe, jako części odpowiadające bezpośrednio za nasze bezpieczeństwo, należy zawsze wymieniać kompletami w obu kołach danej osi pojazdu. Jeśli wyposażone zostały w czujniki zużycia, należy także je wymienić na nowe. Przy wymianie klocków należy skontrolować również stan zużycia tarcz hamulcowych.

Trwałość klocków hamulcowych zależy od jakości materiałów i sposobu eksploatacji pojazdu, jednak z reguły należy wymieniać je co 20-30 tysięcy kilometrów.

Znajdź najbliższy warsztat i umów się na wizytę

w 5000 punktach sieci warsztatów Motointegrator Partner

Wymiana klocków hamulcowych (oś) w warsztacie w Twojej okolicy