Wymiana płynu hamulcowego w samochodzie

Jakie są właściwości płynu hamulcowego?

Płyn hamulcowy jest płynem hydraulicznym o ściśliwości znacznie mniejszej niż woda. Jego zadaniem jest przekazywanie ciśnienia wytwarzanego przez pompę hamulcową do elementów wykonawczych układu hamulcowego takich jak zaciski, czy cylinderki hamulcowe. Płyn hamulcowy narażony jest na bezustanne zmiany temperatury i ciśnienia. Pamiętaj, że charakteryzuje się on silną higroskopijnością, czyli tendencją do chłonięcia wody. Jeśli w płynie hamulcowym jest zbyt duża zawartość wody, w czasie procesu hamowania, podczas którego wydziela się dużo ciepła, może dojść do jej zagotowania się. Prowadzi to do tworzenia tak zwanych "korków parowych", które obniżają ciśnienie w układzie hamulcowym i drastycznie zmniejszają skuteczność działania hamulców. Ilość wody w płynie można sprawdzić za pomocą testera.

Jak wygląda wymiana płynu hamulcowego?

Wymiana płynu polega na odkręcaniu odpowietrzników umieszczonych przy kołach i spuszczaniu płynu podczas, gdy druga osoba pompuje płyn pedałem hamulca. Jednocześnie do zbiorniczka wyrównawczego dolewany jest świeży płyn, aż do momentu, w którym całość zostanie wymieniona.

Istnieje także możliwość zastosowania urządzenia do wymiany płynu hamulcowego, które nie wymaga udziału drugiej osoby i automatyzuje całą czynność. W przypadku samochodu wyposażonego w układ ABS należy dodatkowo użyć testera diagnostycznego w celu poruszenia zaworami modulatora ABS, aby płyn w nim zawarty także uległ wymianie.

Po dokonaniu wymiany płynu należy odbyć jazdę próbną w celu sprawdzenia, czy hamulce działają prawidłowo i czy przy odkręcanych wcześniej odpowietrznikach nie występują wycieki.

Jak często należy wymieniać płyn hamulcowy?


Pamiętaj, że należy regularnie sprawdzać zawartość wody w płynie hamulcowym. Jeśli jej zawartość jest większa niż 3%, należy płyn bezwzględnie wymienić.

Wymiana płynu hamulcowego zalecana jest co 60 tysięcy kilometrów lub co 2 lata.

Znajdź najbliższy warsztat i umów się na wizytę

w 5000 punktach sieci warsztatów Motointegrator Partner

Wymiana płynu hamulcowego w samochodzie w warsztacie w Twojej okolicy