Naprawa, wymiana amortyzatora przedniego, kolumny McPhersona w samochodzie

Jaka jest rola amortyzatora zawieszenia?

Amortyzator zawieszenia to ważny element odpowiadający za przyczepność koła do nawierzchni. Jego zadaniem jest tłumienie wahań zawieszenia na nierównościach drogi i niedopuszczanie do podskakiwania kół i utraty ich kontaktu z podłożem. Amortyzator tak jak każda część eksploatacyjna w samochodzie, zużywa się i co jakiś czas wymaga wymiany.

Jak wygląda wymiana amortyzatora przedniego kolumny MacPhersona?

W zależności od konstrukcji samochodu amortyzator może być zintegrowany ze sprężyną zawieszenia i być elementem nośnym. W takim przypadku zespół amortyzatora nazywany jest kolumną MacPhersona. Wymiana amortyzatora polega na uniesieniu samochodu, zdemontowaniu koła, odkręceniu mocowania amortyzatora przy zwrotnicy, a następnie na odkręceniu górnego mocowania kolumny MacPhersona. Cała kolumna jest wyjmowana na zewnątrz i rozbierana na stole warsztatowym. Sprężyna jest ściskana kompresorem w celu ułatwienia jej demontażu. Demontowane jest górne mocowanie kolumny resorującej wraz z poduszką i łożyskiem umożliwiającym skręcanie przednich kół. Na nowy amortyzator zakładana jest sprężyna, górne łożysko oraz poduszka. Po zwolnieniu sprężyny z pozycji ściśniętej cała kolumna montowana jest z powrotem w samochodzie.

O czym należy pamiętać?

Przy każdej wymianie amortyzatora należy zamontować nową osłonę jego tłoczyska oraz odbój. Dobrze jest także wymienić górą poduszkę oraz łożysko, aby uniknąć szybkiej awarii tych elementów i konieczności rozbierania kolumny MacPhersona ponownie. Po wymianie amortyzatorów należy także sprawdzić geometrię zawieszenia aby mieć pewność, że samochód będzie zachowywał się na drodze poprawnie i nie będzie występowało przyśpieszone zużycie opon.

Amortyzatory wymienia się zawsze parami na jednej osi. Trudno określić żywotność elementu, jakim jest amortyzator, gdyż zależy ona od sposobu eksploatacji samochodu. Można jednak w przybliżeniu powiedzieć, że amortyzatory tracą swoje właściwości po przebiegu około 100 tysięcy kilometrów. Ich sprawność można zbadać na ścieżce diagnostycznej na przykład na stacji kontroli pojazdów.

Znajdź najbliższy warsztat i umów się na wizytę

w 5000 punktach sieci warsztatów Motointegrator Partner

Naprawa, wymiana amortyzatora przedniego, kolumny McPhersona w samochodzie w warsztacie w Twojej okolicy