Wymiana sworznia wahacza w samochodzie

Umów wizytę
801 980 980 lub 22 714 11 11

Co to jest sworzeń wahacza?

Aby umożliwić skręcanie przednich kół z jednoczesnym utrzymaniem ich we właściwej pozycji przez wahacze zawieszenia, konieczne jest zastosowanie obrotowego połączenia zwrotnicy koła z wahaczem. Połączenie to realizowane jest za pomocą sworznia wahacza, zwanego także sworzniem zwrotnicy.

Jaka jest rola sworznia wahacza?

Sworzeń jest kulowym przegubem, który w wyniku eksploatacji samochodu ulega zużyciu i wybiciu. Powstają wtedy luzy, które objawiają się stukaniem zawieszenia, pogorszeniem jakości prowadzenia, a w skrajnych przypadkach może dojść do wypadnięcia sworznia zwrotnicy, odseparowania zwrotnicy wraz z kołem od wahacza i w konsekwencji do wypadku. Nie warto więc ignorować niesprawności układu zawieszenia i zlecać w regularnych odstępach czasu jego sprawdzenie w warsztacie.

Na czym polega wymiana sworznia wahacza?

Wymiana sworznia wahacza polega na uniesieniu samochodu, wymontowania koła i wykręceniu nakrętki mocującej sworzeń w zwrotnicy. Następnie za pomocą specjalnego ściągacza do sworzni następuje wypchnięcie sworznia ze zwrotnicy. Pozostaje już tylko odkręcenie go od wahacza. W niektórych samochodach połączenie z wahaczem jest nitowane i wymaga rozwiercenia. Montaż nowego sworznia przebiega w odwrotnej kolejności.

O czym należy pamiętać?

Ponieważ w pewnych typach zawieszenia sworzeń wahacza odpowiada za ustawienie kąta wyprzedzenia zwrotnicy, po jego wymianie może być konieczne sprawdzenie i wyregulowanie geometrii zawieszenia. Z uwagi na zbliżoną żywotność sworzni zaleca się wymianę wszystkich jednocześnie, gdyż zużycie jednego świadczy o zbliżającej się awarii drugiego.

Składasz zapytanie

Które usługi warsztatowe Cię interesują? Kiedy i gdzie pasuje Ci wizyta w warsztacie?

Oddzwaniamy z wyceną

Nasz konsultant proponuje Ci jeden z naszych warsztatów, a następnie ustalasz termin i koszt.

Oceniasz wykonanie usługi

Jeśli chcesz podzielić się uwagami na temat
warsztatu - oceniasz warsztat i usługę.

lub zadzwoń:
801 980 980 / 22 714 11 11

Znajdź najbliższy warsztat i umów się na wizytę

w 5000 punktach sieci warsztatów Motointegrator Partner

Masz pytania? Zadzwoń

801 980 980 lub 22 714 11 11