Wymiana końcówek drążków kierowniczych

Jaka jest rola końcówki drążka kierowniczego?

Końcówka drążka kierowniczego jest bardzo ważnym elementem układu kierowniczego, zapewniającym połączenie zwrotnicy koła z układem kierowniczym, a więc bezpośrednio wpływającym na bezpieczeństwo jazdy. Końcówka drążka zawiera element elastyczny, zwany przegubem kulowym, który umożliwia ruch zawieszenia koła oraz skręcanie zwrotnicy, względem nieruchomo zamocowanej w pojeździe przekładni kierowniczej.

Jak wygląda wymiana końcówki drążka kierowniczego?

To właśnie przegub kulowy jest elementem, którego zużycie objawiające się luzem, kwalifikuje końcówkę drążka do wymiany. Czynność ta polega na uniesieniu samochodu, zdemontowaniu koła, wykręceniu końcówki drążka ze zwrotnicy koła i z drążka kierowniczego. Następnie w miejsce starej końcówki montowana jest nowa.

O czym jeszcze należy pamiętać?

Przy okazji dokonywania wymiany dobrze jest sprawdzić pozostałe elementy układu kierowniczego, gdyż mają one zbliżoną do siebie żywotność. Awaria jednego z nich świadczy o zbliżającej się usterce pozostałych. Należy także sprawdzić stan osłon gumowych drążków kierowniczych i w razie potrzeby wymienić je na nowe.

Po dokonaniu wymiany końcówki drążka kierowniczego konieczne jest sprawdzenie i regulacja zbieżności kół na stanowisku pomiarowym do obsługi geometrii zawieszenia. 

Znajdź najbliższy warsztat i umów się na wizytę

w 5000 punktach sieci warsztatów Motointegrator Partner

Wymiana końcówek drążków kierowniczych w warsztacie w Twojej okolicy