Wymiana żarówki reflektora w samochodzie

Jakie są rodzaje żarówek?

Reflektory we współczesnych samochodach łączą w sobie funkcje wielu różnych świateł i są skomplikowanymi i zaawansowanymi technologicznie elementami. Znajdujące się w nich żarówki mogą odpowiadać za takie rodzaje oświetlenia jak: światła pozycyjne, światła mijania i drogowe, światła przeciwmgłowe, światła do jazdy dziennej i światła kierunkowskazów. W każdym z nich źródłem światła jest żarówka, a czasami lampa wyładowcza, zwana lampą ksenonową.

Kiedy należy wymienić żarówkę?

O ile ksenonowe źródła światła są bardzo trwałe, o tyle żywotność zwykłej żarówki implikuje konieczność dokonywania jej wielokrotnej wymiany w czasie eksploatacji pojazdu. Żarówki narażone są na zmienne warunki pracy (temperatura, wilgotność) oraz wstrząsy. Powoduje to ich szybsze przepalanie się i awarię. Jazda z niesprawnym oświetleniem stanowi zagrożenie w ruchu drogowym, dlatego jeśli zauważymy, że któryś element oświetlenia zewnętrznego naszego samochodu nie działa poprawnie, powinniśmy niezwłocznie podjąć kroki w kierunku jego wymiany.

Jak prawidłowo należy wymienić żarówkę?

Przed rozpoczęciem prac należy zawsze wyłączyć światła, aby w trakcie wyjmowania przepalonej żarówki, bądź montażu nowej, nie doprowadzić do zwarcia w instalacji elektrycznej. W zależności od konstrukcji samochodu wymiana żarówki reflektora przebiega różnie. Należy zdemontować tylną pokrywę reflektora, rozłączyć wtyczkę elektryczną i wyjąć żarówkę z jej oprawki, którą często stanowi gniazdo wraz ze sprężynującym zapięciem. W niektórych modelach samochodów konieczne może okazać się zdemontowanie całego reflektora. W niektórych przypadkach producent przewidział otwory w nadkolu, przez które można sięgnąć do gniazda żarówki.

O czym jeszcze należy pamiętać?

Szczegółowa procedura wymiany powinna być opisana w instrukcji obsługi samochodu, jednak w przypadku braku pewności co do sposobu jej przeprowadzenia, lepiej skorzystać z pomocy warsztatu. Po zamontowaniu nowej żarówki (ponownym umieszczeniu na miejscu wszystkich zdemontowanych elementów oraz sprawdzeniu poprawnego działania świateł) należy dokonać regulacji ustawienia reflektorów. Żarówki, choć wykonane precyzyjnie, minimalnie różnią się od siebie kierunkiem emisji światła, dlatego regulacja świateł jest niezbędna. Warto także wymieniać żarówki parami, gdyż ich żywotność jest bardzo zbliżona, a przepalenie jednej żarówki świadczy o zbliżającej się awarii drugiego reflektora.

W przypadku konieczności wymiany lampy ksenonowej powinniśmy zwrócić się do warsztatu, gdyż bardzo wysokie napięcie, jakim zasilane są ksenonowe źródła światła, może stanowić niebezpieczeństwo dla mechanika-amatora oraz może spowodować zniszczenie instalacji elektrycznej pojazdu.

Znajdź najbliższy warsztat i umów się na wizytę

w 5000 punktach sieci warsztatów Motointegrator Partner

Wymiana żarówki reflektora w samochodzie w warsztacie w Twojej okolicy