Ustawienie świateł mijania w samochodzie

Dlaczego należy regulować światła?

W każdym samochodzie reflektory oświetlające drogę muszą zostać wyregulowane tak, aby świeciły na odpowiedniej wysokości. Nie mogą one świecić zbyt nisko, ponieważ nie zapewniałyby odpowiednio dalekiego oświetlenia drogi przed pojazdem. Nie mogą także świecić zbyt wysoko, gdyż oślepiałyby innych uczestników ruchu, powodując zagrożenie.

Kiedy należy regulować światła?

Po każdym demontażu reflektora, czy po wymianie żarówki świateł mijania lub drogowych, konieczne jest sprawdzenie i ewentualnie wyregulowanie wysokości świecenia reflektorów. Jest to czynność, której nie jesteśmy w stanie wykonać bez urządzenia zwanego spektrofotometrem.

Jak wygląda regulacja świateł?

Regulacja polegać będzie na ustawieniu przed samochodem wspomnianego urządzenia, a następnie włączeniu świateł mijania i sprawdzeniu na skali widocznej przez wziernik spektrofotometru, czy światło reflektora świeci na odpowiednią wysokość. Ważne jest także ustawienie strumienia światła w linii poziomej tak, aby reflektor świecił na wprost, a nie na pobocze lub środek drogi.

O czym jeszcze należy pamiętać?

Dokonanie regulacji świateł uwarunkowane jest także wstępnym ustawieniem urządzenia do regulacji reflektorów według wskazówek podanych przez producenta samochodu, umieszczonych na naklejce na reflektorze lub w innym miejscu w komorze silnika. Trzeba też pamiętać, że w samochodach wyposażonych w regulację zasięgu świateł z wnętrza kabiny należy przed przystąpieniem do regulowania reflektorów ustawić przełącznik zasięgu świateł na pozycję zero, czyli jak najdalej.

Znajdź najbliższy warsztat i umów się na wizytę

w 5000 punktach sieci warsztatów Motointegrator Partner

Ustawienie świateł mijania w samochodzie w warsztacie w Twojej okolicy