Wymiana, naprawa, regeneracja rozrusznika w samochodzie

Co to jest rozrusznik?

Rozrusznik samochodowy będący silnikiem elektrycznym, wraz z oprzyrządowaniem służącym do rozkręcenia wału korbowego silnika w celu przeprowadzenia rozruchu jednostki napędowej. Rozrusznik posiada specjalny mechanizm pozwalający zazębić go z kołem zamachowym silnika, a po uruchomieniu silnika odłączyć go. Mechanizm ten nazwany jest bendiksem. Dodatkowym elementem rozrusznika jest elektromagnes, którego zadaniem jest wstępne zazębienie rozrusznika z kołem zamachowym silnika.

Jak wygląda wymiana rozrusznika?

Jeśli którykolwiek z wymienionych wcześniej elementów rozrusznika zawiedzie, konieczne jest wymontowanie całego podzespołu z samochodu, aby można było przeprowadzić jego naprawę. W zależności od konstrukcji samochodu i umiejscowienia rozrusznika operacja ta będzie różnie przebiegać. Z reguły jednak polegać będzie ona na odłączeniu przewodów elektrycznych dochodzących do rozrusznika i odkręceniu śrub mocujących go do bloku silnika. Może to wymagać dostępu do silnika od spodu, a więc podniesienia samochodu na podnośniku i wymontowania osłon znajdujących się pod silnikiem i skrzynią biegów.

Co warto jeszcze wiedzieć?

Trudno określić, jaka jest żywotność rozrusznika, ale nie należy ignorować pierwszych objawów jego zbliżającej się awarii w postaci nietypowych odgłosów towarzyszących uruchamianiu samochodu. Tak zwane „zawieszanie się” rozrusznika polegające na braku reakcji na przekręcanie kluczyka w stacyjce powinno być dla nas sygnałem do natychmiastowego udania się do warsztatu w celu dokonania naprawy, co uchroni nas przed późniejszą niemiłą niespodzianką w postaci braku możliwości uruchomienia silnika.

Znajdź najbliższy warsztat i umów się na wizytę

w 5000 punktach sieci warsztatów Motointegrator Partner

Wymiana, naprawa, regeneracja rozrusznika w samochodzie w warsztacie w Twojej okolicy