Wymiana akumulatora w samochodzie

Jaka jest rola akumulatora?

Rolą akumulatora jest magazynowanie prądu potrzebnego do rozruchu samochodu i działania jego podzespołów, takich jak: oświetlenie, nawiew, układy elektroniczne czy układ zapłonowy.

Dlaczego należy wymieniać akumulator?

W trakcie eksploatacji samochodu akumulator podlega tysiącom cykli ładowania i rozładowywania. Traci on swoje właściwości, jego pojemność spada, a wydajność staje się niewystarczająca. W efekcie akumulator może okazać się zbyt słaby, aby uruchomić silnik Twojego samochodu. Jest to szczególnie częste zjawisko przy niskich temperaturach w czasie zimy. Nawet całkowicie naładowany i w pełni sprawny akumulator traci 20 proc. swojej pojemności już w temperaturze 0 stopni Celsjusza. Im temperatura jest niższa, tym ta wartość rośnie. Już przy -18 stopni Celsjusza bateria ma tylko 50 proc. mocy rozruchowej, natomiast silnik stawia opory o 50 proc. większe.

Jak sprawdzić akumulator?

W przypadku podejrzenia niesprawności akumulatora, możliwe jest przeprowadzenie testu obciążeniowego w warsztacie. Jego wynik da pogląd na stan baterii i pozwoli wnioskować o jej dalszej eksploatacji. Pamiętaj, że regularne sprawdzanie akumulatora w Twoim samochodzie, uchroni Cię przed nagłym unieruchomieniem pojazdu.

Wymiana akumulatora

Jeśli wymiana baterii okaże się konieczna, należy zadbać, aby nowy akumulator miał parametry wymagane przez producenta Twojego samochodu. Bateria o za małej pojemności nie zapewni odpowiedniego zasilania urządzeń elektrycznych, a o zbyt dużej będzie ciągle niedoładowana. Pamiętaj, żeby też zwrócić uwagę na parametry takie jak: maksymalny prąd rozruchu, wymiary, biegunowość czy kształt stopki mocującej.

Jeśli akumulator samochodu uległ szybkiemu, nienaturalnemu zużyciu lub awarii, to przed zamontowaniem nowego, należy skontrolować sprawność instalacji elektrycznej pod kątem znacznego upływu prądu podczas postoju i usterek alternatora.

Podczas wymiany akumulatora należy zadbać o oczyszczenie zacisków przewodów elektrycznych, a także zabezpieczenie klem specjalnym preparatem chroniącym przed utlenianiem i pogarszaniem przepływu prądu. Istotną czynnością jest również unieruchomienie akumulatora. Solidne zamocowanie ma duże znaczenie dla jego trwałości. Poddany wibracjom i dużym przeciążeniom będzie podatny na wewnętrzne uszkodzenia mechaniczne.

Wymiana akumulatora w samochodach z systemem start-stop

W przypadku samochodów wyposażonych w system „start-stop” przy wymianie akumulatora muszą zostać zachowane specjalne procedury, które mogą zostać przeprowadzone tylko w warunkach warsztatowych. Próba samodzielnej wymiany w tym przypadku może uniemożliwić ponowne uruchomienie samochodu.

Sprawdź również nasz poradnik "Jak dobrać akumulator?"

Znajdź najbliższy warsztat i umów się na wizytę

w 5000 punktach sieci warsztatów Motointegrator Partner

Wymiana akumulatora w samochodzie w warsztacie w Twojej okolicy