Wymiana i naprawa uszczelki miski olejowej

Co to jest miska olejowa?

Miska olejowa silnika jest elementem zamykającym od dołu blok silnika. Spełnia ona rolę zbiornika oleju, do którego ścieka olej przepompowany przez pompę oleju poprzez magistralę olejową silnika. Olej z miski zasysany jest smok pompy olejowej. Ważne jest, aby połączenie miski olejowej z blokiem było szczelne. W tym celu stosuje się na połączeniu tych dwóch elementów uszczelkę, która zapobiega wydostawaniu się oleju na zewnątrz silnika.

Kiedy należy wymienić uszczelkę miski olejowej?

Z uwagi na różnorodne warunki, w jakich pracuje uszczelka miski olejowej, ulega ona z czasem wyeksploatowaniu. Prowadzi to do powstawania nieszczelności i wycieków. Olej przesącza się wtedy przez uszczelkę miski olejowej na zewnątrz, powodując zabrudzenie miski oraz podłoża pod silnikiem. W takim przypadku konieczne jest przeprowadzenie wymiany uszczelki miski olejowej.

Jak wygląda wymiana uszczelki miski olejowej?

Pracę rozpoczyna się od spuszczenia oleju silnikowego poprzez odkręcenie korka spustowego w misce olejowej. Następnie odkręcane są śruby mocujące miskę olejową do bloku silnika. Po zdjęciu miski jest ona oczyszczana z resztek starej uszczelki i sprawdzana pod kątem ewentualnych deformacji powierzchni montażowej i innych uszkodzeń. Następnie zakładana jest nowa uszczelka. W niektórych typach samochodów jej rolę pełni specjalny, odporny na wysokie temperatury silikon, który równomiernie nakłada się na powierzchnię styku miski olejowej z blokiem silnika. Kolejnym krokiem jest zamontowanie miski na jej miejscu i przykręcenie z równomierną siłą śrubami montażowymi.

O czym jeszcze należy pamiętać?

Ważny jest odpowiedni moment dokręcenia śrub, aby miska olejowa została z właściwą siłą dociśnięta, lecz jej powierzchnia montażowa nie uległa deformacji. Jeśli rodzajem zastosowanej uszczelki był silikon, należy odczekać odpowiedni okres czasu potrzebny na jego zastygnięcie zanim napełni się silnik olejem i uruchomi go w celu sprawdzenia, czy nie występują wycieki.

Znajdź najbliższy warsztat i umów się na wizytę

w 5000 punktach sieci warsztatów Motointegrator Partner

Wymiana i naprawa uszczelki miski olejowej w warsztacie w Twojej okolicy