Wymiana uszczelki pod głowicą

Umów wizytę
801 980 980 lub 22 714 11 11

Co to jest głowica silnika?

Głowica silnika jest częścią zamontowaną w górnej części bloku silnika, stanowiącą zamknięcie dla cylindrów i pracujących w nich tłoków. Jest ona także korpusem, w którym pracuje mechanizm zaworowy i w którym osadzone są świece zapłonowe lub żarowe oraz wiele innych elementów. Na styku głowicy silnika z jego blokiem stosuje się specjalną uszczelkę, której zadaniem jest uszczelnienie cylindrów oraz przechodzących przez głowicę kanałów olejowych i chłodniczych.

Kiedy należy wymienić uszczelkę głowicy silnika?

Jeśli uszczelka głowicy uległa uszkodzeniu wskutek przepalenia, na przykład po przegrzaniu silnika, lub gdy niezbędne jest zdemontowanie głowicy silnika w celu jej naprawy, konieczna jest wymiana uszczelki na nową.

Jak wygląda wymiana uszczelki głowicy silnika?

Odbywa się to poprzez zdemontowanie mechanizmu napędu rozrządu, wymontowanie z głowicy wszelkich przeszkadzających w jej demontażu części takich, jak pokrywa zaworów, świece zapłonowe, czujniki ciśnienia oleju i temperatury płynu chłodniczego itp. Następnie odkręcane są śruby mocujące głowice zwane szpilkami, a głowica zdejmowana jest z bloku silnika. Na specjalnym stanowisku głowica jest sprawdzana pod kątem szczelności. Jej powierzchnia montażowa, która musi być idealnie równa jest kontrolowana i ewentualnie obrabiana mechanicznie. Powierzchnia bloku silnika jest oczyszczana z pozostałości starej uszczelki i jest na nią zakładane nowe uszczelnienie.

O czym jeszcze należy pamiętać?

Montaż głowicy wymaga zastosowania nowych szpilek, gdyż ulegają one rozciągnięciu w czasie dokręcania i raz użyte nie nadają się ponownie do zastosowania. Po dokręceniu śrub głowicy w odpowiedniej kolejności oraz odpowiednim momentem, zakładane są zdemontowane wcześniej elementy takie, jak pokrywa zaworów wraz z nową uszczelką, wszystkie czujniki, świece zapłonowe, połączenia elektryczne, podciśnieniowe itp. Następnie zakładany jest mechanizm napędu rozrządu – jeśli jest to pasek, wskazana jest jego wymiana na nowy.

Składasz zapytanie

Które usługi warsztatowe Cię interesują? Kiedy i gdzie pasuje Ci wizyta w warsztacie?

Oddzwaniamy z wyceną

Nasz konsultant proponuje Ci jeden z naszych warsztatów, a następnie ustalasz termin i koszt.

Oceniasz wykonanie usługi

Jeśli chcesz podzielić się uwagami na temat
warsztatu - oceniasz warsztat i usługę.

lub zadzwoń:
801 980 980 / 22 714 11 11

Znajdź najbliższy warsztat i umów się na wizytę

w 5000 punktach sieci warsztatów Motointegrator Partner

Masz pytania? Zadzwoń

801 980 980 lub 22 714 11 11