Naprawa i wymiana czujnika wałka rozrządu w samochodzie

Jaką rolę spełniają czujniki w samochodzie?

Silnik współczesnego samochodu wyposażony jest w wiele różnego rodzaju czujników, których zadaniem jest przekazywanie do komputera sterującego pracą silnika informacji o aktualnych parametrach i dostosowywanie przez niego momentów wtrysku paliwa, ilości i składu podawanej mieszanki i momentu zapłonu.

Co to jest czujnik wałka rozrządu?

Jednym z najważniejszych czujników jest czujnik położenia wałka rozrządu. Informuje on sterownik silnika o aktualnym położeniu wałka rozrządu. Na podstawie tego sygnału wyznaczana jest położeniu mechanizmu sterowania zaworami w danej chwili. Z czujnika wałka rozrządu często pobierany jest także sygnał informujący komputer o tym, czy silnik jest uruchomiony czy nie.

Kiedy należy wymienić czujnik wałka rozrządu i jak wygląda wymiana?

Awaria czujnika wałka rozrządu powodować będzie niestabilną pracę silnika, a bardzo często także zupełny brak możliwości jego uruchomienia. Wymiana czujnika wymaga odłączenia jego wtyczki elektrycznej i odkręcenia śrub mocujących czujnik w głowicy silnika. Następnie montowany jest nowy czujnik i podłączany do instalacji elektrycznej samochodu.

O czym jeszcze należy pamiętać?

Po dokonaniu wymiany konieczne jest podłączenie skanera diagnostycznego w celu skasowania kodu błędu zapamiętanego w sterowniku silnika pochodzącego od starego, niesprawnego sensora. Prawidłowo przeprowadzona wymiana czujnika powinna przywrócić prawidłową i stabilną pracę silnika. Sam czujnik jest elementem nienaprawialnym i nie nadaje się do powtórnego użycia w przypadku awarii.

Znajdź najbliższy warsztat i umów się na wizytę

w 5000 punktach sieci warsztatów Motointegrator Partner

Naprawa i wymiana czujnika wałka rozrządu w samochodzie w warsztacie w Twojej okolicy