Wymiana, naprawa mechanizmu podnoszenia i opuszczania szyb

Gdzie znajduje się mechanizm opuszczania i podnoszenia szyb?

Mechanizm opuszczania i podnoszenia szyby zamontowany jest wewnątrz drzwi samochodu. Może być sterowany ręcznie za pomocą korbki, lub elektrycznie. Niezależnie od tego, czy mechanizm napędza korbka czy silniczek elektryczny, mechanizm składa się ze skomplikowanego zestawu dźwigni lub linek, które przesuwają szybę w prowadnicach umieszczonych w drzwiach.

Kiedy należy wymienić mechanizm opuszczania i podnoszenia szyb?

W przypadku awarii mechanizmu szyba może przekrzywić się i zablokować lub pozostać w otwartej pozycji nie dając się zamknąć. W skrajnych przypadkach możliwe jest zerwanie linek mechanizmu i gwałtowane opadnięcie szyby do wewnątrz drzwi, co spowoduje jej rozbicie.

Jak wygląda demontaż i montaż wymiany mechanizmu opuszczania i podnoszenia szyb?

Wykrywszy niesprawności w mechanizmie podnoszenia szyb, należy jak najszybciej dokonać naprawy. Wymagać ona będzie zaopatrzenia się w nowy mechanizm lub jego zestaw naprawczy, jeśli istnieje taka możliwość. Następnie należy wymontować z drzwi boczek tapicerski uzyskując dostęp do mechanizmów zamka i podnośnika szyby.

Dalsza praca może wymagać odkręcenia lub roznitowania płyty montażowej, do której przymocowane są wszystkie mieszczące się w drzwiach mechanizmy. Przeprowadzenie w sposób poprawny całej procedury wymaga wiedzy na temat budowy wnętrza drzwi w danym modelu auta, aby nie uszkodzić żadnego z mocowań, ani nie uszkodzić szyby podczas rozmontowywania mechanizmu jej opuszczania. Montaż nowego mechanizmu może wymagać jego poprawnego wyregulowania.

 O czym należy pamiętać?

Po zmontowaniu wszystkich elementów drzwi należy ostrożnie sprawdzić, czy mechanizm szyby działa prawidłowo.

Znajdź najbliższy warsztat i umów się na wizytę

w 5000 punktach sieci warsztatów Motointegrator Partner

Wymiana, naprawa mechanizmu podnoszenia i opuszczania szyb w warsztacie w Twojej okolicy