Wymiana szyby przedniej w samochodzie

Jaka jest rola przedniej szyby?

Szyba przednia, zwana także czołową, musi spełniać wiele stawianych przed nią wymagań. Po pierwsze musi umożliwić kierowcy idealną widzialność. Musi stanowić ochronę przed wiatrem, deszczem, kamieniami odrywanymi spod kół poprzedzających pojazdów i owadami. Musi znieść wiele cykli mycia, pracy wycieraczek i uderzenia ciał obcych. Szyba zimą podgrzewana jest gorącym powietrzem z nawiewu i jednocześnie chłodzona od zewnątrz pędem powietrza, przez co narażona jest na duże obciążenie termiczne. Ponadto przepisy homologacyjne wymagają, aby szyba czołowa miała konstrukcję klejoną, aby nie rozpadała się na drobne kawałki, mogące być przyczyną obrażeń.

Kiedy należy wymienić przednią szybę?

Jeśli szyba naszego samochodu jest pęknięta, ma tak zwane oczka od uderzeń kamieni lub jest porysowana w stopniu ograniczającym widzialność to należy ją bezwzględnie wymienić. W starszych typach samochodów szyba czołowa mocowana jest na uszczelkę, którą po wyjęciu specjalnego, gumowego klina można wyjąć i wymontować szybę.

Jak wygląda wymiana przedniej szyby?

W nowoczesnych autach szyba czołowa jest wklejana. W przypadku konieczności jej zdemontowania konieczne będzie rozcięcie istniejącej spoiny specjalną piłą. Przed przystąpieniem do pracy należy zdemontować wewnętrzne osłony słupków, aby ich nie uszkodzić podczas wycinania szyby. Należy także zdemontować wycieraczki szyby, aby nie przeszkadzały one w procesie demontażu, a potem wklejania nowej szyby.

Po ostrożnym rozcięciu spoiwa na całym obwodzie szyby, co często prowadzi do jej zniszczenia, szyba czołowa jest wyjmowana. Przy tej operacji bardzo przydatne są specjalne przyssawki z uchwytami umożliwiające bezpieczne chwyt. Następnie należy oczyścić powierzchnię podszybia, słupków i dachu z resztek starego kleju. Po nałożeniu nowej warstwy specjalnego kleju, nowa szyba wstawiana jest na swoje miejsce. Należy pamiętać, że w niektórych samochodach stosowane są specjalne, jednorazowe kołki z tworzywa, ustalające położenie szyby. Należy także zadbać o zastosowanie nowych spinek listwy szyby, jeśli takie występują w naszym samochodzie.

O czym jeszcze należy pamiętać?

Czas schnięcia kleju to kilka godzin. Po zamontowaniu wycieraczek oraz osłon słupków i odczekaniu tego czasu możemy korzystać z samochodu. W ciągu 1-2 dni po wklejeniu szyby nie powinniśmy myć samochodu, aby spoina klejąca mogła prawidłowo się związać.

Znajdź najbliższy warsztat i umów się na wizytę

w 5000 punktach sieci warsztatów Motointegrator Partner

Wymiana szyby przedniej w samochodzie w warsztacie w Twojej okolicy